Praha, 23. října 2023 – Nejlepší čeští inovátoři mají poslední příležitost zaslat své přihlášky do soutěže VIZIONÁŘI 2023. Inovativní výrobky, postupy a služby mohou hlásit firmy, podnikatelé, organizace i jednotlivci. Odborná porota vybere ty nejzajímavější projekty, které představují novinky na trhu a mohou přinést reálný užitek společnosti. Třináctý ročník projektu Vizionáři je pořádán českým nevládním neziskovým sdružením CzechInno. Slavnostní vyhlášení ocenění v projektu Vizionáři 2023 se uskuteční v Praze 6. prosince letošního roku.

„Je nám velkým potěšením, že i tento rok můžeme ocenit inovativní počiny českých firem, které přinášejí reálný užitek společnosti. Právě analýzou a hodnocením těchto nápadů se zabýváme v rámci projektu Vizionáři,“ sdělila výkonná ředitelka sdružení CzechInno, Tereza Šamanová, hlavní analytička projektu Vizionáři, a dodává: „Porota má každým rokem těžší úkol, protože kvalita přihlášených inovací a tím pádem i konkurence v naší soutěži stále rostou. S napětím očekáváme, nad jakými novinkami budeme diskutovat ve Vizionářích 2023.”

Cílem projektu Vizionáři je podnítit zájem českých firem, podnikatelů a organizací o inovace a podpořit úspěšné uvedení inovativních nápadů do praxe, tak aby mohly prospět co největšímu množství lidí. Podmínkou soutěže je, aby přihlášené služby a produkty byly čistě české a zároveň představovaly absolutní novinku na trhu.

Za předešlých dvanáct let soutěže byly oceněny české technologické novinky v oblasti nanotechnologií, virtuální reality, průmyslového blockchainu, využití prvků umělé inteligence v praxi, stejně jako inovace šetřící životní prostředí, umožňující recyklaci odpadů nebo výrobu vlastní elektřiny a tepla. Soutěž rovněž vřele vítá a ocení inovace s výrazným sociálním dopadem, jako jsou inovativní počiny v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, nebo vytváření smysluplných volnočasových aktivit pro děti, mládež a další věkové a sociální skupiny.

Nominovat svého favorita – vizionáře může do 9. listopadu kdokoli prostřednictvím nominačního formuláře zde. Úplné přihlášky do projektu (které vyplňují i všichni nominovaní) se pak sbírají do 16. listopadu 2023 prostřednictvím online registračního formuláře na tomto odkazu.

Loňští vítězové soutěže zahrnovali například Hypoxické systémy pro ochranu prostoru před požáry a jejich důsledky od společnosti HYPOXIA Group s.r.o., Test-it-off – technologii pro kontrolu kvality výrobků budoucnosti vyvinutou společností Kinalisoft s.r.o., LYNX – diagnostický nástroj využívající sekvenování nové generace pro analýzu biomarkerů hematoonkologických onemocnění vyvinutý Masarykovou univerzitou – CEITEC ve spolupráci se společností HPST, s.r.o., unikátní technologii pro výroby jednorázových příborů a jiných výrobků z odpadního dřevního materiálu společnosti ReFork SE, databázovou aplikaci HsOptika pro evidenci a správu optických sítí společnosti HELP SERVICE – REMOTE SENSING s.r.o. nebo systém URIS® určený pro neinvazivní a selektivní stimulaci nervových drah směřujících do mozku s cílem usnadnit léčbu urologických pacientů, vyvinutý a uvedený na trh společností STIMVIA s.r.o.

O projektu Vizionáři:

Cílem projektu Vizionáři, který již 13. rokem pořádá sdružení CzechInno, je ocenit české firmy, podnikatele a výzkumné organizace – konkrétní tvůrce inovativních produktů, výrobků, postupů či služeb. Účelem projektu Vizionáři je rozproudit inovační potenciál českých podniků a organizací a podpořit úspěšné uvedení inovativních nápadů na trh, s nimiž přišly v uplynulém období. Sdružení CzechInno považuje za klíčové, aby se veřejnost dozvěděla o inovačních novinkách a aby se co nejvíce prosadily v praxi.

Hlavním odborným partnerem projektu je Komerční banka. K hlavním odborným partnerům akce patří České Radiokomunikace, Asociace inovačního podnikání ČR, Společnost vědeckotechnických parků , Enterprise Europe Network Česká republika, Elektrotechnická asociace ČR a Technologické centrum Praha. Mezi mediální partnery patří server Business.Info.cz, časopis Inovační podnikání a transfer technologií a Rádio Z. Projekt se uskutečňuje pod záštitou ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely.

Více o projektu na www.vizionari.cz.